Pro více informací volejte
255 785 590

Představujeme nejčerstvější novinky z přípravy OPTAK

14. 05. 2021

Už delší dobu víme, že Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OPTAK) přinese českým podnikům v dotačním období 2021–⁠2027 více než 80 miliard Kč. 

Podpora směřuje podobně jako u předchůdce OPPIK hlavně do oblasti vývoje (mzdy vývojářů a konstruktérů, výrobní stroje a technologie) ale také energetických úspor a posunu k nízkouhlíkovému hospodářství (využití obnovitelných zdrojů, energetické hospodářství, efektivní hospodaření s vodou).

První výzvy přijdou na řadu na konci tohoto roku, případně na začátku roku 2022. Stále se totiž ladí legislativní proces a také nový systém příjmu žádostí MS 2021+. Dobrou zprávou pro podnikatele je, že se nechystají zásadní změny v metodice žádání a posuzování žádostí. 

Aby firmy mohly začít připravovat své projekty, chystá Ministerstvo průmyslu a obchodu v listopadu vydat tzv. avíza výzev, ze kterých vyplynou důležité podmínky a termíny. 

Na své si přijdou i podniky nad 249 zaměstnanců

Největší změna postihne velké podniky, protože se pro ně chystá výrazné omezení podpory. Dotace v plné míře budou velké firmy moci čerpat jen na energetiku (udržitelnou), projekty vysokorychlostního internetu nebo při vývojových projektech ve spolupráci s malými a středními podniky. 

Firmy, které jsou „něco mezi“, však o nárok na dotaci nepřijdou. Připravuje se pro ně nová kategorie s názvem small mid-caps. Patří sem firmy od 250 do 500 zaměstnanců. Ty budou moci čerpat většinu dotačních programů za stejných podmínek jako malé a střední podniky do 249 zaměstnanců.

Kromě dotací podpoří OPTAK české firmy také formou finančních nástrojů –⁠ úvěry a zárukami. Ty bude mít na starosti především státní Českomoravská záruční a rozvojová bankou. Cíl je jasný –⁠ podpořit rychlý rozvoj firem po konci pandemie covid-19.

Čeká se na schválení

Momentálně se čeká na schválení programu OPTAK českou vládou. K tomu by mělo dojít v září a poté přijde na řadu podpis zástupců Evropské komise. Firmy už proto netrpělivě vyhlíží konec roku 2021 a začátek 2022, kdy by se programy měly spustit.

Očekávání a situaci českých podniků popsal Jiří Kvíz, ředitel poradenské společnosti enovation s.r.o.: “Mnoho podniků už nyní využívá čas k důkladným dotačním auditům a při otevření dotací budou připravení své projekty podat a zvýšit tak šanci na brzké připsání financí na účet.

Chcete-li být na přicházející OPTAK dobře připraveni, konzultujte své záměry s dotačními experty na telefonním čísle 255 785 590. Domluvte si bezplatnou konzultaci a udělejte si jasno, na jaké strategické projekty můžete získat finance z EU.