Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci Chci vědět více
Pro více informací volejte
255 785 590

Ředitel enovation Jiří Kvíz o dotační podpoře i aktuálních výzvách pro ČT24

04. 04. 2023

Jak se liší dotace pro malé a velké podniky 

Ředitel enovation Jiří Kvíz zmiňoval i dělení dotací podle velikosti podniku. Výzvy pro malé a střední podniky stát podporuje primárně. Dotace pro velké podniky ubývají, i přesto existují výzvy, kde mohou zažádat – např. v oblasti úspor energie.  

 

Pro malé podniky je obtížné získat dotační podporu zejména kvůli administrativní stránce žádosti. S tou si často neví rady a potřebují pomocnou ruku.  

 

Největší problém dotací z Bruselu? Rozkradou se… Je to pravda?  

Jiří Kvíz zmínil medializované kauzy rozkradených peněz z evropských fondů. Podotýká, že právě takové případy se mnohem častěji uvádějí v porovnání se stovkami úspěšných a legislativně bezchybných projektů. 

„Podporují se desetitisíce projektů ročně. Příkladů, kdy subjekt či jednotlivec prvoplánově chtěl dotaci zneužít, jsou doslova promile procent,“ dodává.  

 

Časté problémy u příjemců dotací 

„Nejběžnější problémy jsou administrativní. Dotační projekt je běh na dlouhou trať, běžně realizujeme projekty s 3letou či 5letou udržitelností. Ve chvíli, kdy se pravidla během období změní, je to problematické pro podnikatele. Často jde o důvod, proč vznikne chyba,“ tak komentuje problematiku Jiří Kvíz.  

 

Jak to vypadá s Národním plánem obnovy 

K němu vyjádřil Jiří Kvíz jasné stanovisko. Národní plán obnovy podporuje široké portfolio projektů – kulturní i energetické a rozprostírá se mezi spoustu ministerstev – zprostředkovatele dotací.  

 

Z hlediska dotací jsme ve fázi energetiky – to je možné vidět na portfoliu nabízených dotací, které reagují na aktuální problémy. Např. jde o podporu na fotovoltaiku, o kterou je obrovská poptávka. Dále jsou nabízené stálice jako výzkum, vývoj a inovace.  

 

Celý rozhovor 

 

Domluvte si konzultaci

Kontaktujte naše dotační specialisty na 255 785 590 nebo na info@dotace-optak.cz. S projektem vám rádi poradí a najdou ten nejvýhodnější dotační titul pro vás.